torek, 12. avgust 2014

ETERIČNA OLJA V NOSEČNOSTI

Nosečnost je čudovito obdobje. V nas raste bitjece, kar nas navdaja z občutki sreče, izpolnjenosti in ljubezni. To obdobje je lahko zelo lepo in brezskrbno, lahko pa nas včasih tudi kaj preseneti, saj se telo nosečnice spreminja tako telesno kot duševno. Ob manjših ali večjih težavah, ki nas doletijo, pa si lahko odlično pomagamo z eteričnimi olji (terapevtske kvalitete). Spodaj so naštete najpogostejše težave nosečnic in načini, s katerimi si lahko pri težavah pomagamo.



BOLEČINE V HRBTU
Pogosta masaža z eteričnimi olji, ki sprostijo mišice (Sivka ali Majaron ali mešanice olj AromaTouch, Deep Blue) in pomirijo čustva (Frankincense, Sivka, Ylang Ylang ali mešanice Balance, Elevation, Serenity).

OBČUTLJIVE DOJKE
Geranija, Sivka in/ali Romanska kamilica. Zmešamo z baznim oljem in nežno vmasiramo.

POMIRITEV
Balance, Sivka, Frankincense, Serenity ali Ylang Ylang. Uporabimo lahko v difuzorju/izparilniku 4-5 kapljic, lahko tudi kanemo kapljico na roko, podrgnemo med dlanmi in inhaliramo ali pa si naredimo sproščujočo kopel (ne pretoplo) in kanemo kapljico izbranega olja (razredčenega z baznim oljem ali s ščepcem kvalitetne soli, da se lažje razporedi po vodi).

ZAPRTJE
Na prvem mestu je seveda zdrava prehrana, veliko surovega sadja in zelenjave. Pomagajo eterična olja Koriander, Ingver, Pepermint ali mešanica DigestZen. 1-3 kapljice izbranega eo razredčenega z baznim oljem vmasiramo v trebuh ali pa zaužijemo s kozarcem vode ali čaja in žličko medu. Lahko tudi v kapsuli.

EDEMI, ZATEKANJE
Zatekanje je najpogostejše v tretjem trimesečju nosečnosti. Pojavi se predvsem na nogah, lahko pa tudi na rokah in obrazu. Za zmanjšanje zateklin masiramo kritične predele z mešanico eteričnih olj: 3 kapljice Ingverja, 2 kapljici Ciprese, 2 kapljici Sivke, ki jih zmešamo v 2 žlici baznega olja. Lahko dodamo tudi mešanico AromaTouch in Limono. Masirati začnemo noge (ali roke) in masažo nadaljujemo v smeri proti srcu.

IZČRPANOST
Za dvig energije pomagata mešanici CitrussBliss ali Elevation ali pa naredimo sami mešanico iz eteričnih olj Koriandra, Grenivke in Sivke. Izbrano damo v difuzor/izprailnik ali inhalator kjer inhaliramo ali pa olja dodamo v bazno olje in vmasiramo v vrat in ramena.

PEKOČA ZGAGA IN PREBAVNE TEŽAVE
1-2 kapljici eteričnega olja Citrus Bliss, DigestZen, Ingverja ali Poprove mete vmasiramo v trebuh ali zaužijemo v kapsuli/kozarcu vode ali čaja/žlički medu.

HEMEROIDI
Naredimo mešanico olj Geranije, Ciprese in Sivke, vsake po 1 kapljico in zmešamo z baznim oljem. Lahko naredimo mešanico 1 kapljice Ciprese in 1 Smilja ter spet zmešamo z baznim oljem. Nanašamo na problematično območje 2 – 3krat na dan.

KRČI V NOGAH
Topični nanos mešanice AromaTouch na področje krča. Prav tako pomaga mešanica 5 kapljic Ciprese in 5 kapljic Geranije ter 10 kapljic Sivke na 2 žlici kokosovega olja.

JUTRANJA SLABOST
Kot prvo se dovolj naspimo, popijemo dovolj vode, ki ji lahko dodamo kapljico eteričnega olja Limone na kozarec. Uživamo več manjših obrokov, izogibamo se mastni hrani. Eterična olja, ki pri tem pomagajo so Ingver ali Pepermint (redčimo z baznim oljem). Lahko nanesemo direktno na trebuh ali pa zaužijemo 1-3 kapljice v kapsuli/vodi/čaju.

STRIJE
Dnevno mažemo mešanico kokosovega olja in eteričnih olj Sivke, Kadilne bosvelije, Smilja in Geranije. Lahko pa uporabite losjon Reveal Facial System od doTERRE, ki je narejen prav zato in vsebuje eterična olja Sivke, Jasmina, Geranije in kadilne bosvelije ali pa losjon Immortelle, ki vsebuje eterična olja Kadilne bosvelije, Smilja, Sivke, Vrtnice, Sandalovine in Mire. Ta dva losjona sta pripravljena za direkten nanos.

KRČNE ŽILE
Naredimo mešanico 3 kapljice Geranije, 1 kapljice Ciprese zmešano z kokosovim oljem in jo nanašamo dvakrat  dnevno. Lahko dodamo tudi Smilj in/ali sivko. Masiramo nežno od gležnjev proti stegnom z gibi v smeri proti srcu.

PO SPLAVU (nepričakovanem)
Eterično olje Muškatne kadulje, Geranije in Sivke. Prav tako pomagata omiliti čustveno in fizično bolečino mešanica 9 kapljic Kadilne bosvelije in Romanske kamilice ter 5 kapljic Geranije.

OPOZORILO
Bodite pozorni pri uporabi eteričnih olj, še posebno prve tri mesece nosečnosti. Tudi olja, ki so na splošno varna za uporabo med nosečnostjo, so lahko premočna za nosečnice, ki so nagnjene k spontanemu splavu.

Olja, ki so varna za direktno uporabo: Bergamotka, Koriander, Kadilna bosvelija, Geranija, Grenivka, Sivka, Limona, Sandalovina, Divja pomaranča in Ylang Ylang.
Olja, za katera je bolje, da jih razredčimo z baznim oljem: Klinčki, Cipresa, Evkaliptus, Ingver, Smilj, Limonina trava, Majaron, Čajevec, Mira, Origano, Pepermint, Romanska kamilica.
Pred uporabo naslednjih olj se posvetujte z zdravnikom: Bazilika, Cimet, Muškatna kadulja, Rožmarin, Timijan, Vetiver, Wintergreen, White Fir

Uporaba Peperminta ali poprove mete v pozni nosečnosti in po poroda lahko zmanjša proizvodnjo mleka.

Vsi zgornji nasveti veljajo le za eterična olja doTERRE, saj so le ta 100% naravna in čista.

Olja vedno redčimo najprej 1 kapljico na 1 žličko baznega olja (kvalitetno hladno stisnjeno rastlinsko olje) in šele nato počasi povečamo količino kapljic, če nam je to premalo. Vendar moramo vedeti, da je manj več. Kar pomeni, da je bolje, da nanašamo večkrat po malo.

LIMONINA TRAVA

Eterično olje limonine trave doTERRA ima sladkejši, močnejši vonj od limone. Raste v Indiji. Etrično olje pridobivajo z destilacijo trave.

LASTNOSTI:

- antibakterijska, antibiotična, antiseptična, antivirusna, razkuževalna, diuretik

- UBIJALKA BOLEČIN VSEH VRST (bolečine v nogah, hrbtu, vratu, utrujene mišice)
- znižuje holesterol
- preprečuje pretirano znojenje
- proti napenjanju, napihnjenosti
- protiglivično delovanje ( noge, nohti)
- blažitev migren
- deluje antiseptično, pomaga čistiti mastno kožo
- pomaga uravnovesiti čustva, sploh v času čustvenih travm, stresa, zaskrbljenosti
- odganja insekte
- razkuži prostor, pomaga v sezoni gripe in prehladov

UPORABA:

- nanesemo (lahko razredčeno z baznim oljem, da lažje razmažemo) na boleč predel (noge, vrat, hrbet, mišice) 
- nanesemo neposredno na glivično okužbo
- lahko zaužijemo 1-2 kapljici v 1/4 kozarca vode, ali v žlički medu v primeru prebavnih težav, bolečin v želodcu ali za znižanje holesterola
- proti pretiranem znojenju uporabite pršilko z vodo, ki ji dodate eo limonine trave v razmerju 5-10%
- za čustveno ravnovesje kapnite 4-5 kapljic v difuzor, ali izparilnik, če tega nimate pa jo lahko uporabite v masaži celega telesa za sprostitev




OPOZORILO (velja za vsa eterična olja):

- pred prvo uporabo naredite test občutljivosti (1 kapljico razredčeno z baznim oljem kanite na notranjo stran zapestja in spremljajte 1 uro, če bi se pojavila reakcija)

sobota, 9. avgust 2014

DOMAČI DEODORANT

Ko sem izvedela, da običajni deodoranti iz trgovine vsebujejo snovi, ki lahko povzročajo raka, sem nemudoma začela iskati naravne in kvalitetnejše deodorante. Preizkusila sem jih ogromno, a z nobenim nisem bila zadovoljna, pa še drago so me stali.. Ko sem odkrila eterična olja, pa sem ugotovila, da si deodorant pravzaprav lahko naredim sama. Najprej sem si mislila, ah to sigurno ne bo držalo cel dan.. No, sedaj ga uporabljam že več kot 3 mesece in sem izjemno zadovoljna. Tudi če ''švicam'' cel dan, so moje podpazduhe zvečer še vedno brez vonja, hkrati pa deodorant še neguje mojo kožo, saj je narejen iz samih domačih, naravnih sestavin. Prav tako, so nad njegovo učinkovitostjo, zelo navdušeni tudi moji bližnji.

Z vami delim recept, da si ga lahko izdelate in preizkusite še sami. Ne bo vam žal!




Potrebujete:
- 2 žlici sode bikarbone
- 2 žlici jedilnega škroba
- 3 žlice hladno stisnjenega kokosovega olja
- 5 kapljic eteričnega olja sivke, 5 kapljic eo čajevca in 5 kapljic eo Frankincense (lahko dodate tudi eo grenivke, divje pomaranče, eo limone, a ta so bolj priporočljiva za zimo, ko se ne izpostavljamo soncu, saj so citrusi fototoksični)
- stekleno embalažo s širokim grlom in pokrovčkom

Postopek:
Nad parno kopeljo stopimo kokosovo maslo, odstavimo in primešamo sodo bikarbono in jedilni škrob. Zmes dobro premešamo in počakamo par minutk da se ohladi. 
Nato dodamo eterična olja in spet dobro premešamo.(obvezna sta čajevec in sivka, ostali po želji).
Vlijemo v steklen kozarec in ga položimo v hladilnik za par ur.
Če v stanovanju nimamo previsoke temperature ga lahko hranimo v omari in deodorant bo podoben kremi. Tudi nanašamo ga s prstom tako kot kremo. Potrebna je zelo majhna količina ( npr. za 1 grah), ampak preizkusite sami koliko vam odgovarja. V poletnih mesecih, ko pa je tudi v stanovanju vroče, pa ga raje hranimo v hladilniku, saj se drugače utekočini. V tem primeru bo deo trd in ga pred uporabo za 1 uro položimo iz hladilnika ali pa ga direktno iz kozarčka postrgamo z nohtom/žličko - ob stiku s kožo se bo utekočinil in preprosto ga boste lahko razmazali.

Pojasnilo:
Od eteričnih olj, ki jih boste uporabili pri izdelavi deodoranta sta obvezna čajevec in sivka, ostali po želji. In zakaj ravno ta dva? Sivka pomirja razdraženo kožo, zato lahko deo uporabite tudi po britju, čajevec je protivneten in očiščuje, zato bodo vaše podpazduhe cel dan brez neprijetnih vonjav in celo dišeče.
Kokosovo olje učinkuje antimikrobno in neguje vašo kožo. Kokosovo olje je na hladni temperaturi v trdem stanju, na sobni v kremastem, na zelo topli pa v tekočem stanju. Namesto njega lahko uporabite tudi karitejevo ali kakavovo maslo, v tem primeru bo deo trši. Če želite imeti deo vedno v tekoči obliki priporočam frakcionirano kokosovo olje.
Jedilni škrob nase veže vlago in zmes zgosti. Pri nanašanju na kožo bomo zaradi tega občutili malce zrnatosti. Če vas to moti, ga lahko izpustite, če pa želite bolj kompakten deo, ga dodajte malce več.

Soda bikarbona je obvezna sestavina, saj očiščuje in nevtralizira smrad. Nekateri uporabljajo kot deodorant le sodo bikarbono, vendar mislim da nam dolgoročno koža ne bo hvaležna.

Opozorilo:
Deodorant vedno nanašajte na čisto suho kožo, drugače se njegova učinkovitost zmanjša.
Uporabite le eterična olja, ki so terapevtske kvalitete!

četrtek, 7. avgust 2014

ONGUARD

ONGUARD je mešanica eteričnih olj divje pomaranče, klinčkov, cimeta, evkaliptusa in rožmarina.
Je mešanica za PODPORO IMUNSKEMU SISTEMU v času bolezni pa tudi kot preventiva.

UNIČUJE BAKTERIJE, VIRUSE, PLESEN, MIKROBE. Spodbuja krvni obtok, poživlja, razkužuje in očiščuje notranjost telesa.
Uporabljamo ga lahko topično na kožo, interno in v prostoru.

-PREHLAD, KAŠELJ otroci in odrasli: 1kapljica eo limone (lahko tudi origano) in 1 kapljica OnGuard na 1 žličko baznega olja na podplate; odrasli-1 kapljico na čajno žličko medu in zaužijte

-PODPORA IMUNSKEMU SISTEMU: vsak dan 1-2 kapljici mažemo na podplate zjutraj in zvečer, pri otrocih 1 kapljico razredčimo na 1 žličko baznega olja.

-PIKI ŽUŽELK: nanesemo direktno na pik, nevtralizira in omili bolečino

-RAZKUŽEVANJE ROK: 1-2kapljici na žličko baznega olja razmažemo po rokah

-VNETO GRLO(odrasli), tudi če se nas šele loteva:1-2kapljici z nakaj vode grgramo 10min zjutraj in zvečer, lahko tudi samo kapljico nanesemo na vrat večkrat čez dan, dokler ne neha boleti

-PROTI KADILSKEMU ZADAHU: 1kapljica pod jezik in razporedite po ustih

-RAZKUŽEVANJE ZOBNE ŠČETKE: 1-2kapljici s kozarcem vode in ščetko v njej pustite čez noč

OPOZORILO: vedno najprej redčimo, sploh če gre za otroško ali občutljivo kožo.

-Uporabljamo lahko tudi za ČIŠČENJE v prostoru-razkuževanje prostora v difuzorju/izparilniku ( preprečimo oz. omejimo prenos pršic), za nevtralizacijo smradu pomivalne krpe, razkuževanje tal, površin, čiščenje kopalnice (pralna soda in nekaj kapljic OnGuard), pranje perila in pomivalni stroj (nekaj kapljc k detergentu), trdovratni madeži na površinah iz nerjavečega jekla, proti plesni (kapljico na gazo in podrgnemo po plesni ali pa zmešamo deci slane vode in 5 kapljic OnGuarda v razpršilko ter špricamo po steni,obrišemo), lahko damo par kapljic v razpršilko z vodo in špricamo po prostoru, lahko tudi obiske :)